Hinduisme vs. islam

hinduisme og islam er henholdsvis den tredje og den næst mest populære religion i verden. De adskiller sig i mange henseender - inklusive afgudsdyrkelse, monoteisme og deres historie.

islam er en monoteistisk Abrahamisk religion, grundlagt af profeten Muhammad i Mellemøsten i det 7. århundrede f. Kr. hinduisme på den anden side er religiøs tradition, der har sin oprindelse i det indiske subkontinent i den før-klassiske æra (1500-500 fvt) og ikke har nogen specifik grundlægger.

Sammenligningstabel

Hinduisme versus islam sammenligning diagram
hinduismeislam
Sted for tilbedelse Tempel (Mandir) Moske / masjid, ethvert sted, der betragtes som rent efter islamiske standarder.
Tro på Gud Mange guder, men er klar over, at de alle kommer fra Atman. Kun en Gud (monoteisme). Gud er den ægte Skaber. Gud har altid eksisteret, ingen eksisterede før ham og vil eksistere for evigt. Han overskrider liv og død. Ingen del af hans skabelse ligner ham, han kan ikke ses, men ser alt.
praksis Meditation, yoga, kontemplation, yagna (fælles tilbedelse), tilbud i templet. Fem søjler: Testamente om, at der er en Gud, og Muhammad er hans bud (shahadah); bøn fem gange dagligt; hurtigt under Ramadan; velgørenhed til de fattige (zakat); pilgrimsrejse (Hajj).
Oprindelsessted Indisk subkontinent Arabisk halvø, Mekka ved Hira-bjerget.
Frelsesmidler At nå oplysning med videnens vej, hengivenhedens vej eller vej til gode gerninger. Tro på én Gud, mindes om Gud, omvendelse, frygt for Gud og håb i Guds nåde.
Mål for religion At bryde cyklus af fødsel, død og reinkarnation og opnå frelse. Opfyld gave og ansvar i dette liv ved at følge vejledning fra Hellige Koran og Hadith og stræbe efter at tjene menneskeheden gennem medfølelse, retfærdighed, pålidelighed og kærlighed til hele Guds skabelse
Brug af statuer og billeder almindelige Billeder af Gud eller profeter er ikke tilladt. Kunst tager form af kalligrafi, arkitektur osv. Muslimer adskiller sig fra andre grupper ved ikke at tegne naturtro menneskelige værker, der kunne forveksles som avgudsdyrkelse. Intet billede er repræsentativt for Gud
Livet efter døden En konstant cyklus af reinkarnation indtil oplysning er nået. Alle væsener skabt med fornuft vil være ansvarlige over for Gud den Almægtige på Dommedagen. De vil blive belønnet for hvert atoms vægt af godt og enten tilgives eller straffet for onde gerninger.
Grundlægger Ikke krediteret en bestemt grundlægger. Profeten Muhammed. I henhold til den islamiske skrift, 'alle', der følger Guds åbenbarede vejledning og de budbringere, der er sendt med det, 'underkaster sig' den vejledning og betragtes som muslimer (dvs. Adam, Moses, Abraham, Jesus osv.).
Menneskelige natur Afhænger af sekter. Mennesker fødes rene og uskyldige. Når du når ungdom, er du ansvarlig for, hvad du gør, og du skal vælge det rigtige fra det forkerte. Islam lærer også, at tro og handling går hånd i hånd.
Gejstlighed Ingen officielle præster. Guruer, Yogis, Rishis, Brahmins, Pundits, præster, præster, munke og nonner. Imam fører menighedens bøn i en moske. Sheikh, Maulana, Mullah og Mufti
Bogstavelig betydning Tilhængere af Veda kaldes som Arya, ædel person. Arya er ikke et dynasti, etnicitet eller race. Enhver, der følger Vedas lære, betragtes som Arya. Islam stammer fra den arabiske rod "Salema": fred, renhed, underkastelse og lydighed. I religiøs forstand betyder Islam underkastelse af Guds vilje og lydighed mod hans lov. En muslim er en, der følger islam.
Skrifterne Vedaer, Upanishad, Puranas, Gita. Smrti og Sruti er mundtlige skrifter. Koranen og traditionerne fra den hellige sidste messenger Muhammad, kaldet 'Sunnah', som findes i fortællinger eller 'hadith' af mændene omkring ham.
Ægteskab Mand kan gifte sig med en kvinde. Imidlertid giftede konger i mytologien ofte mere end en kvinde. Islam er totalt imod monastisisme og cølibat. Ægteskab er en handling fra Sunnah i islam og anbefales kraftigt. Mænd kan kun gifte sig med "folks bog", dvs. Abrahamske religioner. Kvinder kan kun gifte sig med en muslimsk mand.
Abonnenter hinduer. muslimer
Bekender synder Omvendelse for utilsigtede synder er ordineret, men forsætlige synder skal tilbagebetales gennem karmiske konsekvenser. Tilgivelse skal søges fra Gud, der er ingen formidler med ham. Hvis der gøres noget forkert mod en anden person eller ting, skal tilgivelse først søges fra dem, derefter fra Gud, da hele Guds skabelse har rettigheder, som ikke må krænkes
Udsigt over Buddha Nogle hinduiske sekter hævder, at Buddha var en avatar af Vishnu. Andre mener, at han var en hellig mand. N / A. Den islamiske skrifter diskuterer eller nævner ikke Gautam Buddha.
Originalsprog (er) sanskrit arabisk
Religiøs lov Dharma shastras Sharia-loven (afledt af Koranen og Hadith) regulerer bønner, forretningstransaktioner og individuelle rettigheder samt strafferetlige og statslige love. Religiøs debat eller 'Shura' bruges til praktiske løsninger på nutidige problemer
Geografisk fordeling og overvægt Hovedsagelig i Indien, Nepal og Mauritius. Har en betydelig befolkning i Fiji, Bhutan, UAE osv. Der er 1,6 milliarder. I procent af den samlede befolkning i en region, der betragter sig som muslim, 24,8% i Asien-Oceanien, 91,2% i Mellemøsten-Nordafrika, 29,6% i Afrika syd for Sahara, ca. 6,0% i Europa og 0,6% i Afrika Amerika.
Befolkning 1 milliard. 1,6 milliarder muslimer
Symboler Om, Swastika osv. Muhammeds navn i kalligrafi er almindeligt. Der er også den sorte standard, der siger "Der er ingen gud, men Gud, og Muhammad er Guds sidste messenger" på arabisk. Stjernen og halvmånen er ikke islam i sig selv; det er inspireret af det osmanniske imperium.
Kvinders status Kvinder kan blive præster eller nonner. Kvinder får lige rettigheder som mænd. Profeten sagde "Gør godt ved og tjene din mor, så din mor, derefter din mor, derefter din far, derefter de nærmeste slægtninge og derefter dem, der kommer efter dem." Islam's ære af kvinder er moderens store status i islam.
Princip At følge dharma, dvs. evige love Sig, "Han er Allah, [der er] Én, Allah, den evige tilflugt. Han hverken begynder eller er født, og der er heller ikke ham noget tilsvarende." - Koranen: Surah Al Ikhlas
Synspunkter på andre religioner Nogle skrifter siger, at den sti, de beskriver, er den eneste vej til Gud og frelse. Andre skrifter er mere filosofiske end religiøse. Troen varierer. Nogle mener, at alle åndelige veje fører til den samme Gud. Kristne og jøder betragtes som bogens folk, der holder meget respekt over for materialister, men er vantro langt fra den rigtige vej.
Om Hengivenhed over for hinduismens forskellige guder og gudinder. Islam består af enkeltpersoner, der tror på Allah, en guddom, hvis lære dens tilhængere-muslimer-tro blev optegnet, verbatim, af guds sidste profet, Muhammad.
Dag for tilbedelse Ortodokse skoler ordinerer tre bøn gange om dagen: ved daggry, middag og skumring. Bøn fem gange dagligt er obligatorisk. Fredag ​​er dagen for menighedens bøn, obligatorisk for mænd, men ikke for kvinder.
Guds rolle i frelse Troen varierer efter sekt. Upanishads (skriftsteder) siger, at Gud vælger, hvem der får frelse. Frelse opnås gennem gode gerninger og retfærdighed (efter "dharma" og undgå synd) Du bedømmes i henhold til din indsats for at gøre godt og undgå syndig opførsel, undertrykkelse osv. Gud vil dømme dine gerninger og intentioner. En person skal tro på Gud og følge hans bud.
Jesu andet komme N / A. bekræftet
Muhammeds status N / A. Dybt elsket og æret i islam. Den sidste profet, men er ikke tilbedt. Kun Gud (skaberen) tilbedes i islam; Guds skabelse (inklusive profeter) betragtes ikke som værdige til at tilbede.
Tro Diverse overbevisninger afhængigt af sekter. Tro på én Gud, der har sendt budbringere med åbenbaring og vejledning for menneskeheden, så de kan blive ført til det gode & som er kommet med både gode nyheder og en advarsel, hvor den sidste & sidste messenger er Muhammed صلى الله علي
Definition Ordet Hindu har geografisk betydning og blev oprindeligt brugt til de mennesker, der boede ud over floden Sindhu eller regionen vandet ved floden Indus. Hinduer selv kalder deres religion "Sanatana Dharma", hvilket betyder "Evig lov." Islam er et arabisk ord for "Undergivelse eller overgivelse i den ultimative fred". Muslim betyder en tro på en Gud (Al-Illah eller Allah)
Oprindelsestidspunkt ca. 3000 f.Kr. 600 C.E.
Vedas status Vedaer betragtes generelt som hellige i hinduismen. Post-Vediske tekster som Gita er også ærbødige. N / A
Marys position N / A. Mary (Mariam / Miriam) får betydelig beundring fra muslimer. Hun siges af profeten Muhammed at være en af ​​de fire bedste kvinder, som Gud skabte. Hun er fri for synd som Jesu mor.
profeter Ingen profeter, men Rishis kunne betragtes som ækvivalente i vedisk tid. Avatar ved den Vediske Gud adskiller sig fra menneskelige reinkarnationer, men kan betragtes som ækvivalente med den kristne idé om Gud i kød. Gud sendte tusinder af guddommelig inspirerede budbringere for at vejlede menneskeheden. Disse inkluderer Adam, Salomo, David, Noah, Abraham, Ismail, Issac, Moses, Jesus og Muhammad. Der er 124.000 profeter, der blev sendt til alle verdens nationer.
imamer identificeret som N / A. Shiiter mener, at de er efterfølgerne af Ali; Sunnier betragter dem som deres præster.
Jesus N / A. Muslimer mener at Jesus er en perfekt, syndløs, højt respekteret profet og en budbringer af Gud. Hans navn på arabisk er Isa ibn Mariam (Jesus, søn af Maria). Jesus blev immacately undfanget gennem Gud, men er ikke Gud eller Guds søn.
Abrahamic Lineage N / A. Fæderen til profeten Muhammed صلى الله عليه وسلم er Abraham (Ibrahim) gennem sin søn Ismael.
Abrahams position N / A. En stor profet og et perfekt, syndløst eksempel på Guds guddommelige vejledning.
Dyd, som religion bygger på Følg retfærdighed. Tawheed (Guds enhed); Fred
Antal guder og gudinder 33 Crore (330 millioner) 1 Gud
Engle Englebegrebet gælder ikke i hinduismen. Nogle mytologiske historier inkluderer rishier, der undertiden tjener som budbringere af Gud. Engle er skabt af lys og forbliver uset, når de tilber og følger Guds befalinger.
Guds begreb Gud er i alt, og alt er Gud. Ninetin ni navne og attributter af Allah (Gud), som er uendelig højeste, sublimt en, alle er afhængige af ham, men han er ikke afhængig af nogen. Selvforsynende. uden begyndelse og uden ende, og der er intet, der kan sammenlignes med ham.
Adams status N / A. Fri for alle større synder og fejl. Adam er den første profet og menneske på jorden som sendt af Allah og han er menneskehedens far, og Muhammad er den sidste profet i islam.
Udsigt til orientalske religioner Buddhisme og jainisme blev betragtet som søsterreligioner af traditionelle hinduistiske skoler. Buddhister betragter ikke Buddha som en avatar af Vishnu og mener, at hinduistiske præster hævdede, at de hævdede spredning af buddhismen, som truede hinduismen. Buddhisme, taoisme, hinduisme og Shino følger ikke den rigtige vej. Men "... Og vi straffer aldrig, før vi har sendt en Messenger (for at advare)." [al-Israa '17:15].
Udsigt til Dharmiske religioner Tro på, at buddhisme, jainisme og sikhisme skal genforenes med hinduismen. N / A
Brug af statuer Tilladt, men ikke obligatorisk Ikke tilladt
Status for Brahman Gud N / A
Status for Brahma Skaberen N / A
Status for Shiva Destroyer N / A
Relaterede religioner Buddhisme, Sikhisme og Jainisme Kristendom, jødedom, Baha'i tro
Hellige dage Diwali, Holi, Ram Navami, Hanuman Jayanti, Ganesh Chaturthi osv. Der er mange hellige dage i hinduismen, der adskiller sig fra region til region. Ramadan (faste måned), Eid-ul Adha (offerets fest), Eid-ul Fitr (sød festival i slutningen af ​​Ramadan).
Om beklædning Afviger fra regionregionen. Kvinder skal præsentere sig beskedent for at dække hår og kropsform. Mænd skal være beskedent klædt og dækket fra taljen til knæet. I de fleste muslimske kulturer bærer kvinder en form for hijab; i nogle skal de bære fuldkropsdækslet kendt som burka.
På kvinder Hovedsagelig betragtes kvinder som mænd, og der er mange gudinder i hinduismen. Varierer. Nogle muslimer betragter kvinder som lige, mens andre mener, at kvinder skal være underordnede. Beklædning kontrolleres normalt (f.eks. Hijab, burka); valg af sundhed kan være begrænset. Surat An-Nisa 4:34 giver mulighed for "let juling" af "ulydige" hustruer.

Yderligere læsning

For yderligere læsning er der flere bøger tilgængelige på Amazon.com om hinduisme og islam:

  • Hinduisme - bøger, diæt og meget mere
  • Islam - Koranen, bøger og mere

Referencer

  • wikipedia: Islam
  • wikipedia: Hinduisme