Forskelle mellem Usted og Ustedes

Usted vs Ustedes

Baseret ikke på et amerikansk perspektiv er måske alle mennesker tosprogede. Bortset fra at lære deres modersmål, skal de studere engelsk i skolen, da det er det internationale sprog. Jeg har ikke noget imod at studere engelsk, da det er nemt at lære. Det engelske alfabet er næsten det samme med vores indfødte alfabet. Fra grundskolen til universitetsniveau studerede vi det engelske sprog. Nogle af mine klassekammerater forbandede det engelske sprog, da det virkelig var svært at studere et sprog, der ikke er dit eget.

Men vores byrde blev øget, så snart vi trådte ind i vores fjerde år på college. Vi troede, at vi allerede var fri fra at studere fremmedsprog. Fremmedsprog var kun et valgfag, men så blev det obligatorisk. Hvis vi ikke ville tilmelde os et fremmedsprog, ville vi ikke være i stand til at studereeksamen. Da fremmedsprog var valgfri, troede vi, at vi ville have den frie regeringstid på, hvilket sprog vi ville studere. Men så snart vi kiggede på listen over sprog, så vi kun spansk, spansk og spansk. Det eneste fremmedsprog, der var tilgængeligt på vores skole, var spansk.

Det er en anden okay situation for mig. Jeg var overbevist om, at jeg ikke ville have problemer med at studere et andet sprog, hvad enten det var engelsk eller spansk. Men jeg tog fejl. Spansk var svært at lære, da jeg ikke havde hjertet til at studere det. En gang havde vi en spansk quiz. De ord, jeg aldrig ville glemme, er "usted" og "ustedes." Disse spanske ord fik mig til at gribe et svigtende mærke på 4 ud af 20 genstande. Alligevel annoncerede vores spanske professor vores score foran hele klassen. Jeg kunne ikke lide at studere spansk, så jeg fik en helvetes karakter.

Lad os nu skelne mellem ustedes og ustedes. Jeg vil forklare dig, hvad jeg huskede, selvom jeg ikke er ekspert i det spanske sprog.

Til at begynde med er der fire former for "dig" på det spanske sprog. De fire former er: tú, vosotros / as, ustedes og ustedes. Du kan bruges til at henvende dig til folk, der er blandt dine jævnaldrende eller unge mennesker. Mens vosotros / as bruges til at erstatte tú, når du henvender dig til en gruppe mennesker, du er bekendt med.

Usted er et ental, der bruges til at henvende sig til enhver, som du betragter som din overordnede, eller en ældre person, såsom en læge, en professor, en politimand og lignende. På den anden side er flertalspronomen for usted ustedes. Her er nogle eksemplesætninger fra en spansk onlineundervisningskilde, der viser brugen af ​​ustede og ustedes.

Eksempler på Usted:


  1. ¿Cómo se lama sluppet ud? Hvad hedder du? - Denne erklæring viser, at den, der spørger, udviser værdien af ​​respekt over for en person, han netop har mødt. Usted bruges korrekt.

  2. ¿En ustet le gusta el tango? Kan du lide tangoen? - Den uret, der bruges i erklæringen, angiver formalitet.
  3. Usted tiene una casa muy bella. Du har et meget smukt hus. - Den uret, der bruges i erklæringen, viser respekt og formalitet.

Eksempler på Ustedes:

  1. ¿Adónde van ustedes dos? Hvor skal I to? - De ustedes, der bruges i erklæringen, kan enten være formelle eller uformelle.
  2. ¡Trabajen ustedes! I arbejder alle sammen! - De ustedes, der bruges i erklæringen, er rettet til flere mennesker til at gøre deres arbejde.
  3. ¡Escriben ustedes! I skriver alle! - De ustedes, der bruges i erklæringen, er rettet til flere mennesker til at udføre deres skriveaktivitet.

Resumé:

  1. Der er fire former for “du” på det spanske sprog, som er: tú, vosotros / as, usted og ustedes. Du kan bruges til at henvende dig til dine jævnaldrende eller unge mennesker. Mens vosotros / as bruges til at erstatte tú, når du henvender dig til en gruppe mennesker, du er bekendt med.

  2. Usted er et ental, der bruges til at henvende sig til enhver, som du betragter som din overordnede eller en ældre person. På den anden side er flertalspronomen for usted ustedes.

Ord