Islam kontra jødedom

Jødedommen er den ældste af alle de Abrahamske religioner. Dets grundlæggende profet er Moses, der var blevet valgt af Gud til at føre israelsk slaver ud af Egypten. Da de slog lejr under Sinai-bjerget, gav Israel israelitterne deres Guds Tora, og efter at have vandret i ørkenen i 40 år, gik de for at leve i det, der nu kaldes Israel, som de mener er Guds gave til dem.

Jøder sporer deres Abrahamske afstamning gennem hans søn, Isak.

Islam blev grundlagt af Muhammad i år 622. Muhammad troede, at Gud valgte ham til at være hans profet og afsløre for sine arabiske landsmænd, at der kun er en Gud. Muhammad skrev ned de åbenbaringer, han troede, at han modtog fra Gud og kaldte det 'Koranen'.

Muslimer sporer deres Abrahamiske afstamning gennem hans søn Ismael.

Sammenligningstabel

Forskelle - ligheder - Islam sammenlignet jødedom sammenligning diagram
islamjødedommen
Sted for tilbedelse Moske / masjid, ethvert sted, der betragtes som rent efter islamiske standarder. Synagoger, Western Wall of the Temple i Jerusalem
Oprindelsessted Arabisk halvø, Mekka ved Hira-bjerget. Levanten
praksis Fem søjler: Testamente om, at der er en Gud, og Muhammad er hans bud (shahadah); bøn fem gange dagligt; hurtigt under Ramadan; velgørenhed til de fattige (zakat); pilgrimsrejse (Hajj). Bønner 3 gange dagligt med en fjerde bøn tilføjet på sabbat og helligdage. Shacarit-bøn om morgenen, Mincha om eftermiddagen, Arvit om natten; Musaf er en ekstra shabbat-service.
Brug af statuer og billeder Billeder af Gud eller profeter er ikke tilladt. Kunst tager form af kalligrafi, arkitektur osv. Muslimer adskiller sig fra andre grupper ved ikke at tegne naturtro menneskelige værker, der kunne forveksles som avgudsdyrkelse. Intet billede er repræsentativt for Gud Gamle tider: Ikke tilladt, da det betragtes som avgudsdyrkning. I dag opmuntres der til store kunstværker. Statuer af mennesker er fine, men ikke som religiøse ikoner.
Grundlægger Profeten Muhammed. I henhold til den islamiske skrift, 'alle', der følger Guds åbenbarede vejledning og de budbringere, der er sendt med det, 'underkaster sig' den vejledning og betragtes som muslimer (dvs. Adam, Moses, Abraham, Jesus osv.). Abraham, Isak, Jakob og Moses
Tro på Gud Kun en Gud (monoteisme). Gud er den ægte Skaber. Gud har altid eksisteret, ingen eksisterede før ham og vil eksistere for evigt. Han overskrider liv og død. Ingen del af hans skabelse ligner ham, han kan ikke ses, men ser alt. En gud (monoteisme), ofte kaldet HaShem-hebraisk for 'Navnet' eller Adonai- 'Herren'. Gud er den ægte Skaber. Gud har altid eksisteret, ingen eksisterede før ham og vil eksistere for evigt. Han overskrider liv og død.
Livet efter døden Alle væsener skabt med fornuft vil være ansvarlige over for Gud den Almægtige på Dommedagen. De vil blive belønnet for hvert atoms vægt af godt og enten tilgives eller straffet for onde gerninger. Verden fremover, Reinkarnation (nogle grupper); forenes med Gud, der er forskellige meninger og overbevisninger
Gejstlighed Imam fører menighedens bøn i en moske. Sheikh, Maulana, Mullah og Mufti Gamle tider: Arvelig privilegeret præsteklasse - Kohen og Levi. I dag: Religiøse funktionærer som rabbinere, kantorer, skriftkloge, Mohels.
Menneskelige natur Mennesker fødes rene og uskyldige. Når du når ungdom, er du ansvarlig for, hvad du gør, og du skal vælge det rigtige fra det forkerte. Islam lærer også, at tro og handling går hånd i hånd. Du skal vælge godt fra dårligt. Du er ansvarlig for dine handlinger, ikke tanker.
Skrifterne Koranen og traditionerne fra den hellige sidste messenger Muhammad, kaldet 'Sunnah', som findes i fortællinger eller 'hadith' af mændene omkring ham. Tanakh (jødisk bibel), Torah.
Mål for religion Opfyld gave og ansvar i dette liv ved at følge vejledning fra Hellige Koran og Hadith og stræbe efter at tjene menneskeheden gennem medfølelse, retfærdighed, pålidelighed og kærlighed til hele Guds skabelse For at fejre livet! At opfylde pagten med Gud. Gør gode gerninger. Hjælp med at reparere verden. Elsk Gud af hele dit hjerte. Stærk social retfærdighedsetik.
Frelsesmidler Tro på én Gud, mindes om Gud, omvendelse, frygt for Gud og håb i Guds nåde. Gennem tro på Gud og Mitzvot (gode gerninger).
Bogstavelig betydning Islam stammer fra den arabiske rod "Salema": fred, renhed, underkastelse og lydighed. I religiøs forstand betyder Islam underkastelse af Guds vilje og lydighed mod hans lov. En muslim er en, der følger islam. En jøde (hebraisk: יְהוּדִי, Yehudi (sl.); יְהוּדִים, Yehudim (pl.); Ladino: גודי, Djudio (sl.); גודיוס, Djudios (pl.); Jiddisk: יהודיד, Yid (sl.) .); ייִדן, Yidn (pl.)) [1] er medlem af det jødiske folk / etnicitet.
Abonnenter muslimer jøder
Bekender synder Tilgivelse skal søges fra Gud, der er ingen formidler med ham. Hvis der gøres noget forkert mod en anden person eller ting, skal tilgivelse først søges fra dem, derefter fra Gud, da hele Guds skabelse har rettigheder, som ikke må krænkes Gamle tider: der var syndetilbud for enkeltpersoner. I dag reparerer mennesker individuelt deres synder. På Yom Kippur tilstår de synder og beder om tilgivelse fra Gud. Men også de skal bede om tilgivelse direkte fra alle mennesker, de måtte have forkert.
Om Islam består af enkeltpersoner, der tror på Allah, en guddom, hvis lære dens tilhængere-muslimer-tro blev optegnet, verbatim, af guds sidste profet, Muhammad. Jødedommen er skabt af Abraham 2000 fvt og hans efterkommere af Issac og Jacob. Loven: De 10 bud blev givet til Moses (og 600 000 jøder, der forlod egyptisk slaveri) i år 1300 fvt for at vende tilbage til Israel og følge Guds vilje.
Geografisk fordeling og overvægt Der er 1,6 milliarder. I procent af den samlede befolkning i en region, der betragter sig som muslim, 24,8% i Asien-Oceanien, 91,2% i Mellemøsten-Nordafrika, 29,6% i Afrika syd for Sahara, ca. 6,0% i Europa og 0,6% i Afrika Amerika. Eksisterende i Israel i 1500 år, men romerne i 70 e.Kr. kastede alle jøder ud. Jøder er spredt over hele verden på én gang til stede i næsten hvert land. Nu bor majoriteten i Israel, USA, Canada, Rusland, Frankrig, England.
Ægteskab Islam er totalt imod monastisisme og cølibat. Ægteskab er en handling fra Sunnah i islam og anbefales kraftigt. Mænd kan kun gifte sig med "folks bog", dvs. Abrahamske religioner. Kvinder kan kun gifte sig med en muslimsk mand. Gamle tider: ubegrænset polygami med konkubinage. I moderne tid monogami officielt siden 1310 e.Kr..
Originalsprog (er) arabisk Hebraisk. Hvert ord har et 3 bogstavs rodord. Jiddisk: del hebraisk, del tysk / østeuropæisk sprog. Sephardic: del hebraisk, del arabisk.
Guds rolle i frelse Du bedømmes i henhold til din indsats for at gøre godt og undgå syndig opførsel, undertrykkelse osv. Gud vil dømme dine gerninger og intentioner. En person skal tro på Gud og følge hans bud. Guddommelig åbenbaring af Guds lov og til at dømme menneskets handlinger. Gode ​​gerninger og retfærdighed. Hvert nytår, under Yom Kippur, fastes jøder og beder om tilgivelse fra Gud, og hvis de accepteres, skrives de i Livets Bog for det næste år.
Dag for tilbedelse Bøn fem gange dagligt er obligatorisk. Fredag ​​er dagen for menighedens bøn, obligatorisk for mænd, men ikke for kvinder. Fredag ​​ved solnedgang gennem lørdag solnedgang er sabbaten, den mest hellige dag (ja, alle 52 af dem). At tage fri fra jobbet, en gang om ugen, blev opfundet af jødedommen. Det er mere hellig end nogen anden ferie og bruges til kontemplation og bøn.
Udsigt over Buddha N / A. Den islamiske skrifter diskuterer eller nævner ikke Gautam Buddha. N / A.
Tro Tro på én Gud, der har sendt budbringere med åbenbaring og vejledning for menneskeheden, så de kan blive ført til det gode & som er kommet med både gode nyheder og en advarsel, hvor den sidste & sidste messenger er Muhammed صلى الله علي Jødisk central overbevisning er, at de har valgt at følge budene fra den En ægte Gud, og Gud vil se ud for dem til gengæld. Hver mand er lige. Jøder tror, ​​at en Messias kommer, og beviset vil være en ende på krig og sult over hele verden.
Muhammeds status Dybt elsket og æret i islam. Den sidste profet, men er ikke tilbedt. Kun Gud (skaberen) tilbedes i islam; Guds skabelse (inklusive profeter) betragtes ikke som værdige til at tilbede. N / A.
Religiøs lov Sharia-loven (afledt af Koranen og Hadith) regulerer bønner, forretningstransaktioner og individuelle rettigheder samt strafferetlige og statslige love. Religiøs debat eller 'Shura' bruges til praktiske løsninger på nutidige problemer Halakhah. Etik. Bud. 613 mitzvahs der skal følges. Velgørenhed. Bøn. Rabbinske afgørelser med mindretalsudtalelser. Debatter meget vigtig del af systemet. Debatten tilskyndes i skolerne. En del af Bibelen vedrører specifikke love i hverdagen.
Symboler Muhammeds navn i kalligrafi er almindeligt. Der er også den sorte standard, der siger "Der er ingen gud, men Gud, og Muhammad er Guds sidste messenger" på arabisk. Stjernen og halvmånen er ikke islam i sig selv; det er inspireret af det osmanniske imperium. David of Star, Menorah.
Jesu andet komme bekræftet Nægtet. (ikke en del af liturgien)
profeter Gud sendte tusinder af guddommelig inspirerede budbringere for at vejlede menneskeheden. Disse inkluderer Adam, Salomo, David, Noah, Abraham, Ismail, Issac, Moses, Jesus og Muhammad. Der er 124.000 profeter, der blev sendt til alle verdens nationer. Moses og de efterfølgende Israels profeter som fortalt i den jødiske bibel (Tanakh).
Befolkning 1,6 milliarder muslimer Cirka 13-16 millioner, drøftet. Befolkningen varierer på grund af konvertering (selvom nogle typer ikke anerkendes af staten Israel) og "gifte sig ud" (af troen)
Jesus Muslimer mener at Jesus er en perfekt, syndløs, højt respekteret profet og en budbringer af Gud. Hans navn på arabisk er Isa ibn Mariam (Jesus, søn af Maria). Jesus blev immacately undfanget gennem Gud, men er ikke Gud eller Guds søn. En medjøde, en respekteret, lærd lærd. Ikke nævnt i de jødiske tekster.
Marys position Mary (Mariam / Miriam) får betydelig beundring fra muslimer. Hun siges af profeten Muhammed at være en af ​​de fire bedste kvinder, som Gud skabte. Hun er fri for synd som Jesu mor. Ikke relevant, da jøder ikke tror, ​​at Jesus er deres Messias, og derfor spiller hans jødiske mor ingen rolle i den jødiske religion bortset fra historien.
Abrahamic Lineage Fæderen til profeten Muhammed صلى الله عليه وسلم er Abraham (Ibrahim) gennem sin søn Ismael. Abraham, Isak og Jakob takkes hver bønedag. Jakobs 12 sønner blev Israels 12 stammer. Af disse blev 10 tabt under assyrisk eksil.
Genoptagelse af Jesus Afvist, fordi Gud rejste Jesus til ham, og han vil vende tilbage inden slutningen af ​​tiden for at afslutte sit liv, rette enhver forvirring omkring hans lære og gendanne ordenen i verden. Denied.
imamer identificeret som Shiiter mener, at de er efterfølgerne af Ali; Sunnier betragter dem som deres præster. N / A.
Abrahams position En stor profet og et perfekt, syndløst eksempel på Guds guddommelige vejledning. Den første patriark og far til den jødiske religion. Hans far var en idolproducent, men Abraham troede ikke på avgudsdyrkelse eller polyteisme.
Dyd, som religion bygger på Tawheed (Guds enhed); Fred Retfærdighed.
Hellige dage Ramadan (faste måned), Eid-ul Adha (offerets fest), Eid-ul Fitr (sød festival i slutningen af ​​Ramadan). Rosh HaShanah, Yom Kippur, Sukkot, Simchat Torah, Chanukah, Tu BiShvat, Påske, Lag BaOmer, Shavout. Sabbat er vigtigst - en dag om ugen intet arbejde, bare fred, glæde og bøn.
Originale sprog arabisk. Hebraisk almindelig indtil 500 f.Kr., aramisk og græsk koine indtil 300 e.Kr. Hebraisk altid til religiøse tjenester. Lokale sprog og forskellige uddøde og levende jødiske sprog som Carfati, Jiddisk, Ladino, Judesmo osv
Brug af statuer Ikke tilladt Forbudt at bruge i religion
Vedas status N / A N / A.
Bed til hellige, Mary og Angel Shiitter beder om helliges forbøn, men sunnierne gør det ikke. Mary er dog respekteret af både sunnier og shiitter. Jøder beder kun til Gud. De har ikke brug for rabbinere for at bede. Hver jøde kan bede direkte til Gud, når han eller hun vil.
Antal guder og gudinder 1 Gud 1 Gud
Ærlige mennesker Profeter, imamer (religiøse ledere). Patriarkerne, Moses, forskellige rabbinere og Tzaddikere gennem århundrederne.
Originalsprog arabisk Hebraisk har altid været det centrale bønesprog. Fra 500 f.Kr., aramisk og græsk koine og 'aramiseret' hebraisk indtil 300 e.Kr. Lokale sprog og forskellige uddøde og levende jødiske sprog som Carfati, Jiddisk, Ladino, Judesmo.
Åndelige væsener Engle, dæmoner, spiritus, jinn (genier). Engle, dæmoner og ånder.
Primær Gud (er) Kun Allah, der ses som værende almægtig. "De spotter, der siger: Allah er en af ​​tre i en treenighed: for der er ingen gud undtagen En Allah." -Surat Al-Ma'idah 5:73 Abraham, Isaks og Jakobs Gud (Israel).
Om mad / drikke Muslimer skal kun spise mad, der betragtes som halal. Svinekød er forbudt. Krav til bøn og ritual slagteri af kød. Hurtig og hurtig slagtning på et enkelt punkt på halsen; blod skal drænes fuldstændigt. Jøder er forpligtet til at spise kosher mad. Svinekød er forbudt. Krav til bøn og ritual slagteri af kød. Hurtig og hurtig slagtning på et enkelt punkt på halsen; blod skal drænes fuldstændigt.
Kvinders status Profeten sagde "Gør godt ved og tjene din mor, så din mor, derefter din mor, derefter din far, derefter de nærmeste slægtninge og derefter dem, der kommer efter dem." Islam's ære af kvinder er moderens store status i islam. Lige med mænd i Guds øjne og i loven (Halakha). Kvinde har traditionelt fået mere lige rettigheder end de fleste andre verdens kulturer. I dag er traditionerne blandt de ortodokse og reformbevægelser meget forskellige.
Princip Sig, "Han er Allah, [der er] Én, Allah, den evige tilflugt. Han hverken begynder eller er født, og der er heller ikke ham noget tilsvarende." - Koranen: Surah Al Ikhlas Ved at acceptere pagten vælger de at følge Guds bud. En unik etnicitet. Tidlige monoteister.
Guds begreb Ninetin ni navne og attributter af Allah (Gud), som er uendelig højeste, sublimt en, alle er afhængige af ham, men han er ikke afhængig af nogen. Selvforsynende. uden begyndelse og uden ende, og der er intet, der kan sammenlignes med ham. En Gud
Synspunkter på andre religioner Kristne og jøder betragtes som bogens folk, der holder meget respekt over for materialister, men er vantro langt fra den rigtige vej. Alle mennesker skal adlyde 7 (Noahide) bud, et sæt meget grundlæggende moralske love. Ikke-jøder skulle følge deres religion og lade jødiske mennesker følge jødedommen.
Udsigt til orientalske religioner Buddhisme, taoisme, hinduisme og Shino følger ikke den rigtige vej. Men "... Og vi straffer aldrig, før vi har sendt en Messenger (for at advare)." [al-Israa '17:15]. Jøder accepterer, at andre kan have forskellige religioner. Jøder skal overholde landets lov, hvis de er etiske.
Engle Engle er skabt af lys og forbliver uset, når de tilber og følger Guds befalinger. Engle tjener Gud som budbringere. Verden er fuld af eksisterende væsener, som vi ikke kan se eller forstå. Kabbalah inkluderer mystiske studier af dette.
På løb Løb betragtes generelt som lige, men dem, der accepterer islam, ses mere gunstigt end dem, der ikke gør det. "Blandt hans tegn er skabelsen af ​​himlen og jorden og variationerne i dine sprog og dine farver ..." -Surat 30:22 Jøder mener, at de er det "udvalgte folk", dvs. efterkommere af de gamle israelitter er valgt til at være i en pagt med Gud. Imidlertid er alle mennesker Guds folk, stammede fra Adam og Eva, som blev skabt efter Guds billede.
Syn på Jesus Jesus var en perfekt, syndløs, højt respekteret profet og en budbringer af Gud. Jesus blev immacately undfanget gennem Gud, men er ikke Gud eller Guds søn. Jesus døde ikke, men steg op til himlen. Så der var ingen opstandelse. Regelmæssig jødisk person, ikke en messias.
Adams status Fri for alle større synder og fejl. Adam er den første profet og menneske på jorden som sendt af Allah og han er menneskehedens far, og Muhammad er den sidste profet i islam. Først kendt anvendelse af Adam / Eva-mytologien.
Mest almindelige sektioner Sunni, Shia. Askenaz og Sephardim.
Om beklædning Kvinder skal præsentere sig beskedent for at dække hår og kropsform. Mænd skal være beskedent klædt og dækket fra taljen til knæet. I de fleste muslimske kulturer bærer kvinder en form for hijab; i nogle skal de bære fuldkropsdækslet kendt som burka. Ortodokse mænd bærer altid hatte; Ortodokse kvinder bærer enten hatte eller parykker. Ortodokse kjole er beskeden.
Oprindelsestidspunkt 600 C.E. c 1300 f.Kr.
Vigtige elementer De fem søjler med islam blandt sunnimuslimer og de syv søjler med islam blandt shiamuslimer. Shia Twelvers har også trosbekæmpelsen. Moseloven.
Udsigt til Abrahamske religioner Tro på, at jøder og kristne skulle acceptere Muhammed som den endelige profet; tro på, at Baha'ier har forkert ved at tro, at Bah-u-llah er en profet. Jøder begyndte Abrahamske religioner. Kristne deler tidlige profeter. Koranen har også gengivelser af disse profeter. Det Nye Testamente kan ses som skrevet af jøder for datidens jøder.
Relaterede religioner Kristendom, jødedom, Baha'i tro Kristendom,
Grundlæggere og tidlige ledere Muhammad, Abu Bakr, Umar, Uthman, Ali Abraham, Moses, David og mange profeter.
Hellige tekster Mens Koranen er den eneste hellige tekst om islam, er Hadith, der siges at være Muhammeds ord, også højt respekteret. Torah
Penge Zakat (velgørende giver). "Og ved, at dine ejendele og dine børn kun er en prøve (fitnah), og at det bestemt med Allah er en mægtig belønning." -Surat Al-'Anfal 8:28 Tzadaka
Begrebet guddom Gud (Allah) er den eneste gud og er almægtig og alvetende. Tro på én Gud og lære om traditionen, profeter og rabbinere.

Jødedom vs. kristendom versus islam

På dette 30-minut Kirkens mysterier mini-dokumentar lavet til det romersk-katolske bispedømme i Brooklyn, New York, religiøse lærere og akademikere diskuterer den historiske oprindelse, ligheder og forskelle mellem jødedom, kristendom og islam.